Forintügyben kommunikációs stopot léptetett életbe a Magyar Nemzeti Bank (MNB), vagyis a jegybank nem a nyilvánosság előtt vitatja meg, hogy mit is gondol a kialakult gyenge forintárfolyamról.
Háttérbeszélgetéseinkből az látszik: egyre mélyebb a szakadék a kivárás- és az intézkedéspártiak között.
A forint újabban rekordgyenge, nem csoda, hogy sokan találgatják, mi jár ilyenkor a Magyar Nemzeti Bank (MNB) vezetőinek a fejében. Az infláció kordában tartásáért felelős jegybank ugyanis olyan intézmény, amely valóban hathatna az árfolyamra
- kommunikációval,
- kamatemeléssel,
- egyéb intézkedésekkel.
De az MNB mindössze rövid közleményekben kommunikál, így sok kérdés felmerülhet:
- Zavarja-e a jegybankot a gyenge forint?
- Ha igen, egyáltalán mit tart túl gyengének?
- Fontolgatja-e egyáltalán a piacokat megnyugtató valamelyik intézkedést, elsősorban a kamatemelést?
Nagyon leegyszerűsítve, ha az MNB alapkamatot emelne, azzal vonzóbbá tenné a forintot, ami így vélhetően erősödhetne. Ám a hatásmechanizmus nagyon összetett, és a magyar gazdaságpolitika évek óta a gyenge forint-alacsony kamatok kombinációban hitt, aminek a rendszerét nem könnyű elengedni.
A kiváráspártiak
Eddig nem történt kamatemelés, így először nézzük meg, hogy mit mondanak azok, akik szerint várni kell, nem kell kamatot emelni. Ha a kamat alacsony és a forint gyenge, annak valóban vannak pozitívumai:
- Ma már a magyar adósok, főleg a lakossági adósok forintban vannak eladósodva, a törlesztőrészletük nem a forint gyengülésével nő, hanem a kamatszint emelkedésével. Ezt szeretné mindenki elkerülni, jobban alakul ugyanis a GDP, ha a lakosság fogyaszthat és nem csak törlesztésre megy el a keresete.
- A gyenge forint kedvez a magyar gazdaság nemzetközi versenyképességének, az exportőröknek.
- A gyenge forint idején többet érnek forintban az uniós források, és többet érnek a külföldön dolgozók (több százezer magyar) hazautalásai, ezek pedig nagyban javítják a forintban kimutatott magyar fizetési mérleget.
- A gyenge forint az MNB nyereségességét is támogatja.
A lépéspártiak
A fentiekkel szöges ellentétben a lépéspártiak szerint nagy hiba tétlenkedni, és hagyni romlani a folyamatokat. Ők úgy látják, hogy most már annak lenne itt az ideje, hogy a jegybank akár a kamat emelésével is megállítsa a forint gyengülését. Ha ugyanis nőne a kamat, és erősödne a forint, annak fontos stabilizáló hatása lenne:
- nem emelkedne meg annyira a magyar infláció az importált pénzromlás miatt,
- a devizaadósságok törlesztése kisebb terhet jelentene,
- többet érne a magyar munkaerő forintbére nemzetközi összehasonlításban, ami esetleg csökkenthetné a fiatalok, a jó munkaerő elvándorlását,
- többet érnének a forintmegtakarítások, nemzetközi mércével gazdagabbak lennénk, olcsóbbá válnának például a magyarok külföldi nyaralásai.
Nehéz most jósolni. A NetMaxx szakmai vezetése nem is rendelkezik Nostradamusi vérvonallal, így nem is törekszünk a jövőbelátás képességének elsajátítására. Ugyanakkor fontosnak találjuk azt, hogy inmáron 14 éve van a termékpalettánkon ügyfeleink számára elérhető euróban működtetett életbiztosítási program.