Július elsejétől változik az utazási irodák vagyonbiztosítéki rendszerének szabályozása. Kedvező módosítás, hogy biztosítást kell kötniük az irodáknak, hogy ha fizetésképtelenné válnak, akkor is legyen fedezet az utasok hazaszállításra és a kényszerű tartózkodás költségeire. Kérdés persze, hogy a gyakorlatban miként válhatnak majd be az új rendelkezések.
Szinte nem telt el úgy nyári szezon, hogy a kedélyeket ne borzolta volna egy utazási iroda csődje. Tavaly a Green Holidays bukott meg. Ezt követően a szakértői nyilatkozatokból részben az derült ki, hogy ha nem a szezon elején következik be a bukás, akkor mindent fedez az előírt vagyoni biztosíték. Végül egyáltalán nem így lett. Sokan voltak kénytelenek a saját kárukon megtanulni, mi a különbség az utazásszervező és az utazásközvetítő között (akkori cikkünkben ezt is részletesen taglaltuk).
A Green „tiszta jogi helyzetű” utasai (a cég biztosítója, az Uniqa fogalmazott így) sem jutottak maradéktalanul pénzükhöz. Az ügy pedig – mint arról több jelzést is kaptunk –, a mai napig sem fejeződött teljesen be. Az Uniqa vezérigazgatója ugyan egy más kérdésről (lakásbiztosításról) tartott tájékoztatón hangsúlyozta, hogy a Green Holiday csődje miatt 2017-ben lezártak kétezer kártérítési igényt úgy, hogy velük kapcsolatban egy panasz sem érkezett, több elégedetlen ügyfél is akad.
Úgy látjuk, hogy érdemes az utak ellenértékét bankkártyával kifizetni. A Green Holidays csődjét követően érdeklődésünkre a bankok hivatalosan nem sok jóval bíztattak, de reményt már akkor is láttunk. Azóta nem egy Olvasónktól megtudtuk, hogy kártyás fizetését teljes egészében visszakapta.
Állítólag nem kevés turistának először az idén március, majd április végére ígérték a pénzt. Volt, aki meg is kapta, de többen csak mostanában számíthatnak erre. Az egyik ügyintéző tájékoztatása szerint május végéig érkezik meg a 15 százalékos kártérítés, a fennmaradó néhány százalék utalását szeptemberre ígérte. Az egyik érintett szerint így a teljes jóvátétel várhatóan nem éri el a 70 százalékot (bár a biztosító még mindig nagyobb arányt ígér).
Kemény, de továbbra sem egyértelmű a szabályozás?
Akik most fizetik be nyári utazásuk előlegeit valamelyik irodában, júliustól nagyobb biztonsággal számíthatnak arra, hogy az utazásszervező fizetésképtelensége esetén is viszontlátják a pénzüket. Egy új biztosításfajta pedig garanciát nyújt ilyen esetekben a külföldön rekedtek hazautaztatására is – hívta fel a figyelmet néhány napja a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ).
Az utazási csomagokkal kapcsolatos uniós szabályozás hazai átültetését a MABISZ szerint a magyar jogalkotó arra használta fel, hogy újragondolja az utazásszervezők vagyoni biztosíték-rendszerét (ez az utazásszervező fizetésképtelensége esetén fontos). Az új szabályozásban a korábban egységes fedezet két részre bomlik. A vagyoni biztosíték (ami lehet bankgarancia, biztosítás vagy pénzbeli letét is) júliustól kizárólag a befizetett előlegre, illetve részvételi díjakra nyújt fedezet. Azonban, ha az utazási csomagban a szállítás is benne van, akkor az utazásszervezőnek biztosítást kell kötnie az utas esetleges kényszerű kint tartózkodása és hazautaztatása költségeire is. Ezen fedezetek meglétéről az utazásszervezőnek kötelező tájékoztatnia az utast, még a szerződéskötést megelőzően.
A változtatást előíró kormányrendelet alapján például félmillió forintos utazási költségeket is tartalmazó útnál az iroda fizetésképtelensége esetén a biztosító legalább 50 ezer forintig, charteres utazásnál pedig 100 ezer forintig köteles helytállni az utas hazahozatalában. Több jogászt is megkérdeztünk arról, hogy pontosan mi is lehet majd az eljárás, de senki sem akadt, aki egyértelműnek látta volna ezeket a szabályokat.