Év eleje óta a megtakarítási célú életbiztosítások esetében is egy kiemelt információkat tartalmazó dokumentum (KID) segítségével ismerhetik meg az ügyfelek, mibe is teszik a pénzüket, és négyféle forgatókönyv alapján tájékozódhatnak a várható kifizetésről. Az ezt szabályozó EU-s szabályozásnak (PRIIPS) már megfelel a hazai biztosítási piac, a korábbi tervek szerint február 23-ától élő biztosításközvetítői direktíva (IDD) hatályba lépése azonban várhatóan október 1-jére csúszik. Ez utóbbi halasztás több időt hagy a piaci szereplőknek, de csak akkor, ha még a választások előtt módosítani tudja a tavaly már elfogadott hazai törvényt a parlament.
A Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ) mai sajtórendezvényén Pandurics Anett, a szövetség elnöke ismertette:
- Bár a negyedik negyedéves piaci adatok még nem ismertek, jó évet zárt a biztosítási piac 2017-ben, és a díjbevételek nominális értékét tekintve visszatért a mérete a válság előtti szintre.
- A piacnak két fő motorja van: 1. a nyugdíjbiztosítási piac egészséges fejlődése (a rendszeres díjas életbiztosítások ötödét már ezek adják), 2. a gépjárműbiztosítások piacának dinamikus növekedése.
- A biztosítási szektornak manapság szabályozások tömkelegének kell megfelelnie. Ezek közül a Szolvencia II-höz Magyarország élenjáróként alkalmazkodott.
- A biztosításközvetítői direktíva (IDD) február 23-án lépne életbe, de az EU rájött, hogy túl rövid a felkészülési idő, így minden releváns döntéshozói fórum a halasztás mellett tette le a voksát. A szakma joggal bízik abban, hogy október 1. lesz az új határidő.
- Egy másik szabályozás, a PRIIPS viszont hatályba lépett január 1-jével, májusban pedig beköszönt a biztosítókra is vonatkozó adatvédelmi rendelet, a GDPR.
- Eközben a biztosítási piac elkezdett a korábbinál sokkal többet beszélgetni az X és az Y generációval, egyre nagyobb a jelentőségük a digitális megoldásoknak a piacon, főleg a nem-életbiztosítások esetében.