• Healing of autism in kids
  • Лечение аутизма у детей в клинике https://www.autism-mmc.ru/
  • Лечение заболеваний глаз собственными стволовыми клетками
  • A NetMaxx Grémiumának koronavírussal kapcsolatos tájékoztatója
    Lakás célú megtakarítások, hitelek
    Nyugdíjbiztosítások 20%-os adókedvezménnyel!
    Ön szerint is a tudás a legjobb befektetés gyermeke számára?
    Gondoskodás a tervezhető és váratlan események megoldására!
    Befektetések személyre szabottan!
    Kockázatkezelés a tervezhető siker érdekében!
    A legdrágább kincs az életünk során!

    Az MNB 330 pontos versenyképességi javaslatainak nyugdíjat érintő pontjai közül az egyik legfontosabb, hogy az induló nyugdíj függjön a felnevelt gyermekek számától. Simonovits András nyugdíjszakértő az Élet és Irodalomban megjelent cikkében azt írja, hogy az eredeti javaslattevők, Botos József és Botos Katalin konkrét számokat is bedobtak (igaz, ezek a számok az MNB 330 pontjában nem szerepelnek): kétgyermekeseknek maradna a korábbi nyugdíj, többletgyermekenként 20 százalék adódik hozzá, 0 és 1 gyermek esetén pedig 40 és 20 százalék vonódna le. (Levonásról, a gyermektelenek büntetéséről az MNB-javaslatban egyébként nincs szó.)

     

    Az MNB-s javaslat másik sarkalatos pontja, hogy a családi adókedvezményt figyelembe vennék a nyugdíjalapnál. Simonovits szerint viszont alapból eltúlzott a nagycsaládosok adókedvezményének mértéke a kétgyerekesekéhez képest, ez a javaslat pedig tovább növelné az aránytalanságot. Ráadásul az MNB „szegénynyomorító” egyszámjegyű szja-tervéhez sem passzol.

    A harmadik fontos MNB-javaslat értelmében alanyi jogú tagság járna a kiegészítő nyugdíjalapokban. Simonovits felidézi: a viselkedési közgazdaságtan egyik alapvető felismerése szerint noszogatni kell az embereket, hogy saját érdekükben cselekedjenek. Mielőtt azonban ezt a rendszert bevezetik, jó lenne látni, „hogy a kormány végre kiteríti kártyalapjait az asztalra, és bevallja, hogy erre van/lesz szükség, mert a magyar nyugdíjrendszer hosszú távon fenntarthatatlan”. A reálbérrobbanás miatt elszaladnak az induló nyugdíjak, míg a járulékkulcs 2016-22 között feleződik.

    Simonovits a következő kérdéseket teszi fel:

    • Miért nem a Pénzügyminisztérium dolgoz ki nyugdíjreform-javaslatot?
    • Miért nem vezetik be a világszerte jól bevált rugalmas korhatárt?
    • Miért nem szüntetik meg a Nők40-et, ami elhallgatta, mennyivel jobban jártak volna a nők, ha még három évet dolgoznak?
    • Miért nem állnak le a járulékkulcs fenntarthatatlan csökkentésével?
    • Miért nem egyenlítik ki a cikkcakkos szolgálati időskálát?
    • Miért nem ellensúlyozzák az egykulcsos szja miatti polarizálódást?

    Az MNB javaslatai több ponton is ütköznek a Pénzügyminisztérium versenyképességi programjával (vagy épp a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara véleményével), erről például itt írtunk.

    Lapunk az ÉS-ben megjelent cikk szemlézésekor a címben tévesen állította, hogy az MNB csökkentené az egy gyermekesek illetve gyermektelenek nyugdíját. Az MNB az eredeti címre és cikkre reagálva a következőket írta:
    "A hivatkozott cikk címe semmilyen formában nem fedi a MNB Versenyképességi programjában vázolt javaslatokat. A javaslatokban soha semmilyen formában nem került szóba a címben hivatkozott állítás. Az MNB Versenyképességi Programjának hivatkozott pontja a következőket tartalmazza: (40) Az induló nyugdíj összegének megállapításakor a felnevelt gyermekek számának figyelembevétele: Azt javasoljuk, hogy a felnevelt gyermekek száma alapján kapjanak a szülők egy bizonyos mértékű nyugdíj-kiegészítést. A nyugdíj-kiegészítés lehet fix összegű, a nyugdíj százalékában megállapított mértékű vagy a gyermek keresetének százalékában meghatározott összegű. Franciaországban például a három vagy több gyermeket felnevelő anyák 10 százalékos nyugdíjnövelést kapnak. A gyermekek bruttó béréhez kötött nyugdíjkiegészítés azon gyermekek után járna, akik munkát vállalnak Magyarországon, ami a munkaerőpiac fehéredéséhez (a tényleges munkabér alapján megvalósuló adó- és járulékfizetésre való ösztönzés által) és a külföldön dolgozó munkavállalók hazatéréséhez is hozzájárulhat. A bruttó béren alapuló kiegészítés azt is figyelembe veszi, hogy a gyermekek felsőfokú végzettségének megszerzése a szülők számára jellemzően többletköltséget jelent, és a magasabban képzett munkavállalók általában véve nagyobb összegű járulékfizetéssel gyarapítják a nyugdíjkasszát. A gyermeket nevelő szülőket pedig hosszú távon arra ösztönzheti, hogy minél több erőforrást allokáljanak gyermekeik oktatására, mivel az ahhoz társuló magasabb hozadékból nemcsak az állam, hanem a család is részesül."

    Az MNB levelének megfelelően eredeti cikkünk címét és tartalmát módosítottuk. A tévedésért olvasóink elnézését kérjük.

    Később a Kormányzati Tájékoztatási Központ szintén közleményt adott ki, amelyben azt írták: "A sajtóban is megjelent, nyugdíjjal kapcsolatos javaslatot a kormány nem támogatja, ezzel a kérdéssel nem foglalkozik."

    netmaxx ginop web

    Partnereink

    
    A NetMaxx Hungary Kft elérhetőségei

    Adatkezelési tájékoztató

    Az oldal tetejére
    Munkatársaknak

    ginop palyazat baloldal